فیشورسیلانت

فیشورسیلانت دکتر مجتبی عبدالهی

فیشورسیلنت یا شیارپوش دندان ماده ای همرنگ دندان با بیس رزینی است که در شیارهای دندان قرار می گیرد و روی آن ها را می پوشاند و سطح جونده آن ها را می بندد. دلیل اهمیت بستن این شیارها این است که از تجمع مواد غذایی و فراهم آوردن محل مناسب برای رشد میکروب ها جلوگیری شود چون اندازه این شیارها از موهای مسواک کوچک تر است و نمی توان با کمک مسواک تمام سطوح را تمیز کرد.
البته باید یادآوری کرد که فیشورسیلنت جایگزین مسواک و نخ دندان نیست و در کنار این دو، به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. شیارپوشی دندان ها احتمال پوسیدگی آن ها را تا ۸۰%کاهش می دهد.

در بسیاری از موارد، با وجود رعایت نکات بهداشتی، دندان ها دچار پوسیدگی می شوند و نیاز به ترمیم دارند. در بسیاری از موارد استفاده از نخ دندان و مسواک هم نمیتواند کافی باشد چون دندان های آسیا دائمی دارای شیار های فراوانی هستند و پاک کردن آن ها با نخ دندان و مسواک سخت است، مواد غذایی چسبنده مانند تافی و شکلات بر روی آن ها می چسبند. این شیار ها می توانند محل تجمع غذا و ایجاد پوسیدگی دندانی باشند. پوسیدگی دندان های دائمی در سنین پایین، اصلا به نفع فرد نیست و حتما باید از رخداد این اتفاق پیشگیری کرد. فیشورسیلنت یکی از بهترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان هاست.

بهترین سن برای انجام فیشورسیلنت

فیشورسیلنت برای دندان های دائمی با توجه به این که سن رشد دندان شماره ۶ در سن ۶ سالگی است بهترین زمان برای فیشورسیلنت آن، از سن ۶ تا ۸ سالگی  و برای دندان شماره ۷ از سن ۱۱ تا ۱۳ است. برای دندان های آسیای شیری نیز سن ۳ تا ۴ سالگی می باشد.